«

»

Locul 5 pentru România la L’International Gymnix

Denisa Golgota

Alisia Botnaru (15 ani), Denisa Golgota (14 ani), Ioana Crișan (15 ani) și Olivia Cîmpian (15 ani), gimnaste ce se antrenează la Deva și fac parte din lotul național de junioare, au reprezentat România la concursul internațional Gymnix, desfășurat în acest sfârșit de săptămână la Montreal. Concursul a fost dominat de către echipa Statelor Unite (Gabby Perea, Deanne Soza, Emma Malabuyo și Jordan Chiles) care a încheiat concursul cu 6 puncte și jumătate în fața următoarei clasate, Rusia. Iată clasamentul pe echipe, cu România pe locul al cincilea:

Rezultate Echipe

Cele mai bune evoluții ale fetelor noastre au venit la sol, acolo unde România a adunat cel mai bun total din această competiție (41,025) și la sărituri (al doilea total după cel al Statelor Unite). Olivia Cîmpian s-a calificat în finala de la sol de pe primul loc, cu un 14,125. Alisia și Denisa au fost și ele între primele zece gimnaste la acest aparat, obținând 13,500, respectiv 13,400 pentru evoluțiile lor. Denisa a fost a patra la sărituri, acolo unde a prezentat un dublu Yurchenko. Bârna și paralelele au fost, în schimb, punctele slabe ale acestei echipe.

La individual compus, concursul a fost dominat tot de americance, care au ocupat primele trei poziții. Gimnastele din România nu s-au putut apropia de podium astăzi, Olivia fiind prima pe listă adunând 53 de puncte pentru locul al doisprezecelea.