«

»

Video: Two gold and two silver medals for Romania

The final day at the Aerobic European Championship in France was a pretty busy one with both Junior and Senior finals scheduled in the morning and afternoon sessions, respectively. With five gold medals up for grabs and most gymnasts competing in more than one event, this turned out to be a gymnastics marathon for athletes and spectators alike. With the Romanian Junior team gathering a total of five medals in the finals, the senior team came out wanting to duplicate this success. At the end of the day, Romania had won two gold medals (Mixed Pairs and Trio) and two silver medals (Individual Men and Group). Here are all the Romanian performances from this competition:

Bianca Becze – 21.050 (6)

Corina Constantin – 21.250 (4)

Mircea Zamfir – 21.550 (2)

Cristian Iordan – 19.450 (8)

Mixed Pairs (Bianca Becze, Marius Petruse) – 21.250 (1)

Mixed Pairs (Valentin Mavrodineanu, Andreea Bogati) – 20.900 (5)

Trio (Corina Constantin, Anca Surdu, Andreea Bogati) – 21.555 (1)

Trio (Marius Gavriloaie, Cristian Iordan, Marius Petruse) – 20.650 (5)

Grup (Corina Constantin, Anca Surdu, Bianca Becze, Diana Deac, Andreea Bogati) – 21.438 (2)

Video: Două medalii de aur și două de argint pentru România

Ultima zi de concurs la Campionatul European de Gimnastică Aerobică din Franța a fost una destul de încărcată, finalele juniorilor fiind programate pentru sesiunea de dimineață iar cele ale seniorilor pentru cea de după-amiază. Cu cinci medalii puse în joc și cu majoritatea gimnaștilor concurând la mai multe probe, competiția se transformă într-un maraton al gimnasticii, atât pentru sportivi cât și pentru spectatori. După ce echipa de juniori adunase un total de șase medalii în finale, și seniorii au repetat successul colegilor mai mici câștigând două medalii de aur (Perechi Mixte și Trio) și două de argint (Individual Masculin și Grup). Acestea sunt exercițiile gimnaștilor români din concursul seniorilor:

Bianca Becze – 21,050 (6)

Corina Constantin – 21,250 (4)

Mircea Zamfir – 21,550 (2)

Cristian Iordan – 19,450 (8)

Mixed Pairs (Bianca Becze, Marius Petruse) – 21,250 (1)

Mixed Pairs (Valentin Mavrodineanu, Andreea Bogati) – 20,900 (5)

Trio (Corina Constantin, Anca Surdu, Andreea Bogati) – 21,555 (1)

Trio (Marius Gavriloaie, Cristian Iordan, Marius Petruse) –20,650 (5)

Grup (Corina Constantin, Anca Surdu, Bianca Becze, Diana Deac, Andreea Bogati) – 21,438 (2)

 

This post is also available in: Romanian