«

»

Rezultatele Campionatului Național al Cluburilor Sportive Școlare – Feminin

             În ultimele două zile, la Buzău, s-a desfășurat competiția feminină a Campionatului Național al Cluburilor Sportive Școlare, primul concurs național din acest sezon. Cluburi din 10 orașe ale țări și-au disputat numeroasele medalii puse în joc la diferitele categorii de vârstă, cele mai de succes fiind CSS1 Constanța cu 28 de medalii (9 de aur, 6 de argint și 13 de bronz), CSS Cetate Deva cu 19 medalii și CSS1 Timișoara cu 16.

Printe cele mai de succes gimnaste de la acest campionat se număra Lisa Marchidanu (6 medalii dintre care 3 de aur), Camelia Anghel (6 medalii dintre care 2 de aur), Olivia Cîmpean (5 medalii dintre care 3 de aur), Mălina Milea (4 medalii, toate de aur) și Andreea Ilaș (5 medalii dintre care 3 de aur).

Iată rezultatele pe categorii (puteți consulta rezultatele complete aici):

 

Junioare 4

Echipe:

1.      CSS1 Timișoara

2.      CSS3 Steaua

3.      CSS1 Constanța

Nivel 1 (2004 / 9 ani):

Individual Compus:

1.      Lisa Marchidanu (CSS3 Steaua)

2.      Ramona Pahontu (CSS Buzau)

3.      Elisa Stana (CSS1 Timișoara)

Finale pe aparate:

Sol: Emilia Munteanu (CSS1 Constanța)

Bârnă: Andreea Tudor (CSS Dinamo)

Paralele: Lisa Marchidanu (CSS3 Steaua)

Sărituri: Ana Maria Avram (CSS1 Constanța) / Lisa Marchidanu (CSS3 Steaua)

 

Nivel 2 (2003 / 10 ani):

Individual Compus:

1.      Camelia Anghel (CSS3 Steaua)

2.      Ana Puiu (CSSG Focșani)

3.      Denisa Furak (CSS1 Timișoara)

Finale pe aparate:

Sol: Ana Puiu (CSSG Focșani)

Bârnă: Gianina Dan (CSS1 Timișoara)

Paralele: Camelia Anghel (CSS3 Steaua)

Sărituri: Anca Sotir (CSS2 București)

 

Junioare 3

Nivel 3 (2002 / 11 ani)

Individual Compus:

1.      Andreea  Ilaș (CSS1 Timișoara)

2.      Alina Nicolae (CSS Buzău)

3.      Denisa Golgotă (Cetate Deva)

Finale pe aparate:

Sol: Bianca Matei (CSS1 Constanța)

Bârnă: Andreea Ilaș (CSS1 Timișoara)

Paralele: Georgiana Vieru (Cetate Deva)

Sărituri: Andreea Ilaș (CSS1 Timișoara)

 

Nivel 4 (2001 / 12 ani):

Individual Compus:

1.      Olivia Cîmpean (Cetate Deva)

2.      Alexandra Mihai (CSS2 București)

3.      Ioana Crișan (Cetate Deva)

Finale pe aparate:

Sol: Olivia Cîmpean (Cetate Deva)

Bârnă: Alexandra Mihai (CSS2 București)

Paralele: Olivia Cîmpean (Cetate Deva)

Sărituri: Ioana Crișan (Cetate Deva)

Junioare 2 (1999 / 14 ani)

Individual Compus:

1.      Dora Vulcan (CSS Dinamo)

2.      Raluca Brutaru (CSS1 Constanța)

3.      Laura Tofan (CSS1 Constanța)

Finale pe aparate:

Sol: Dora Vulcan (CSS Dinamo)

Bârnă: Raluca Brutaru (CSS1 Constanța)

Paralele: Emanuela Pârvă (Cetate Deva)

Sărituri: Maria Holbură (CSS1 Constanța)

Junioare 1 (1998 / 15 ani)

Individual Compus:

1.      Mălina Milea (CSS1 Constanța)

2.      Ioana Coman (CSS1 Constanța)

3.      Ioana Badea (CSS1 Timișoara)

Finale pe aparate:

Sol: Mălina Milea (CSS1 Constanța)

Bârnă: Mirela Grădinaru (CS Nadia Comăneci  Onești)

Paralele: Mălina Milea (CSS1 Constanța)

Sărituri: Mălina Milea (CSS1 Constanța)

Începând de luni, băieții vor concura și ei pentru medaliile puse în joc.

 

Acest articol este disponibil și în limba: Engleză