«

»

Romanian Gymnastics FAN OF THE MONTH – Ligia Bădeliță

Many thanks to all of you who have already submitted your story to romanian.gymnastics.fans@gmail.com! We will be selecting one of your stories each month and publishing it right here, both in English and Romanian.

We have selected Ligia Bădeliță as February´s Romanian Gymnastics FAN OF THE MONTH.

Ligia will also receive a Romanian Gymnastics Fans t-shirt.

Here is her story:

English version:

I am 22 years old so my story does not go so far back. I only got to know Nadia through Youtube, the same with Daniela Silivaș or Lavinia Miloșovici. But I did get to see the Sydney 2000 podium and this was enough for me to fall in love with gymnastics forever. I was ten back then and I was watching the Olympics together with my mum, who is also very passionate about gymnastics. The only thing I knew was that I was cheering for the girls dressed in white, red, yellow and blue. I cried at seeing the Romanian podium, the only thing I knew back then was that Romania was the best in the world! I also cried when Andreea’s medal was taken from her… I was a child and I didn’t understand why that happened and I thought people were just gelous of her… I was very, very proud of our 2004 Athens girls, led by Cătălina Ponor.

But Beijing 2008 was closest to my heart. I had already been following the girls ever since they turned Senior… I knew what everyone was capable of, I knew their every skill, I understood how the scores worked and the Sunday night gold medal from the floor final brought tears to my eyes yet again. I now knew why it happened: Sandra Izbașa had conquered the world!! I have been supporting the girls ever since! It doesn’t matter if they bring no medal or 4 gold and two silver medals home…what matters is that I love them and my heart beats with theirs!

So, why do I love gymnastics? Because it makes me feel proud of being Romanian, it makes me shiver and clap my hands with every competition, it makes my heart beat faster, it inspires respect for the gymnasts’ consistent hard work, it makes me respect talent, it teaches me what fair-play is, what ambition is. It shows me how to dream big and fight for my dream.

Gymnastics teaches me how to get up when I fall, smile and start over.

Versiunea în limba română:

Am 22 de ani, așa că povestea mea nu începe cu foarte mult timp în urmă. Pe Nadia nu am cunoscut-o decât din videoclipurile de pe Youtube, și nici pe Daniela Silivaș sau pe Lavinia Miloșovici. Însă am cunoscut podiumul de la Sydney 2000 și asta mi-a fost de ajuns ca să mă îndrăgostesc irevocabil de gimnastică. Eram o fetiță de 10 ani și stăteam în fața televizorului cu mama – pasionată, și ea, de gimnastică. Ceea ce știam este că țin cu fetele îmbrăcate în alb, roșu, galben și albastru. Am plâns de bucurie când podiumul era în totalitate românesc, pe atunci știam doar că România este cea mai bună din lume! Am plâns și când i-au luat medalia Andreei… Eram copil și nu știam de ce, dar m-am gândit, cu mintea mea de atunci, că oamenii erau prea geloși… A urmat Atena 2004 și am fost tare, tare mândră de fetele noastre, în frunte cu Cătălina Ponor.

Dar Beijing 2008 mi-a fost cel mai aproape de suflet. Începusem să urmăresc deja fetele, de cum treceau la senioare… Știam ce poate fiecare, știam fiecare mișcare, înțelegeam și cum se dau notele, iar aurul de duminică seara din finala de la sol mi-a adus, din nou, lacrimi în ochi. Însă, de data asta, știam de ce: Sandra Izbașa cucerea lumea!! De atunci, în fiecare zi sunt cu inima alături de fete! Nu contează dacă se intorc cu 0 medalii de la o competiție sau cu 4 medalii de aur și 2 de argint…ceea ce contează este că le iubesc și că mereu inima mea va bate alături de a lor!

Deci, de ce iubesc gimnastica? Pentru că gimnastica mă face să mă simt mândră că sunt româncă, pentru că mă face să tremur și să bat din palme la fiecare competiție, pentru că îmi face inima să bată mai repede, pentru că gimnastica inspiră respectul fața de munca susținută a fetelor, pentru că gimnastica mă face să respect talentul, pentru că mă învață ce înseamnă să fii fair-play, pentru că mă învață ce înseamnă ambiția, mă învață să visez măreț și să fac totul pentru a-mi împlini visul.

Gimnastica mă învață să mă ridic atunci când am căzut, să zâmbesc și să o iau de la capăt.

Romanian Gymnastics Fans would love to hear your story! Tell us about yourself, why you love gymnastics, why you support Romanian gymnasts and why you love Romanian Gymnastics and win a Romanian Gymnastics Fans T-shirt.

Mail us your story in English, Romanian, Spanish or Italian at romanian.gymnastics.fans@gmail.com!