«

»

Romanian Gymnastics FAN OF THE MONTH – Bhaskaran a/l Muthu

Many thanks to all of you who have already submitted your story to romanian.gymnastics.fans@gmail.com! We will be selecting one of your stories each month and publishing it right here, both in English and Romanian.

We have selected Bhaskaran a/l Muthu as April´s Romanian Gymnastics FAN OF THE MONTH. VM Bhaskaran will also receive a Romanian Gymnastics Fans t-shirt.

 

Here is his story:

English version:

Greetings from Malaysia!

First of all, I would like to introduce myself: my name is Bhaskaran a/l Muthu and I am 48 years old. I’m from the country of Malaysia, state of Perak and the city of Ipoh. I have loved sports ever since I was a young boy and I´ve always followed it on TV. In 1976 I was only 12 years old and that was my first experience watching the Olympics Games from Montreal live on TV. While I was watching the Games a girl called Nadia Comaneci was repeatedly shown for her uneven bars score: the first perfect 10. Oh my God! It was unbelievable. It was only then that I got to know about gymnastics as well as Romania. It was a wake-up call for me. In gymnastics, I love the floor exercise and the uneven bars for the movements, concentration, twisting, jumping and somersaults. Beautiful! Romania has had my sincere support because they have produced many elite gymnasts such as Emilia Eberle, Ekaterina Szabo, Aurelia Dobre, Daniela Silivas, Gina Gogean, Lavinia Milosovici, Simona Amanar and many others.

I love Romanian gymnasts for their success and for the fact that they have never disappointed me during the Olympic Games since 1976 till 2008. I am confident they will never ever let me down!

Versiunea in limba română:

Salutări din Malaezia!

Pentru început, aș vrea să mă prezint: numele meu este Bhaskaran a/l Muthu și am 48 de ani. Sunt din Malaezia, statul Perak, orașul Ipoh. Mi-a plăcut sportul de mic și l-am urmărit tot timpul la televizor. În 1976, când aveam 12 ani, am urmărit pentru prima oară Jocurile Olimpice de la Montreal in direct la televizor. În timp ce priveam, o fetiță numită Nadia Comăneci apărea mereu la televizor pentru nota obținută la paralele: primul 10. Dumnezeule! Era nemaipomenit. Era prima dată când auzeam despre gimnastică și despre România. Pentru mine, a fost un moment definitoriu. Din gimnastică îmi plac foarte mult solul și paralele pentru mișcările executate, pentru nivelul de concentrare, șuruburile realizate, săriturile și salturile. Minunat! România se bucură de sincera mea susținere pentru că a produs multe gimnaste de elita cum ar fi Emilia Eberle, Ekaterina Szabo, Aurelia Dobre, Daniela Silivaș, Gina Gogean, Lavinia Miloșovici, Simona Amânar, printe altele.

Iubesc gimnastica românească pentru succesul de care se bucură și pentru faptul că nu m-a dezamăgit niciodată la Jocurile Olimpice din 1976 și până în 2008. Sunt încrezător că nu mă vor dezamăgi niciodată!

 

Romanian Gymnastics Fans would love to hear your story! Tell us about yourself, why you love gymnastics, why you support Romanian gymnasts and why you love Romanian Gymnastics and win a Romanian Gymnastics Fans T-shirt.

Mail us your story in English, Romanian, Spanish or Italian at romanian.gymnastics.fans@gmail.com!