«

»

Romanian Gymnastics FAN OF THE MONTH – Elizabeth Pechiar

Many thanks to all of you who have already submitted your story to romanian.gymnastics.fans@gmail.com! We will be selecting one of your stories each month and publishing it right here, both in English and Romanian.

We have selected Elizabeth Pechiar as March´s Romanian Gymnastics FAN OF THE MONTH. Elizabeth will also receive a Romanian Gymnastics Fans t-shirt.

 

Here is her story:

English version:

I love gymnastics since I was a little girl.

When I was about 3 years old my brother used to ask me how well I could do a side split. About that time I took my first gym lessons at a local club. I think I still have my first leotard! It was a gift from my grandfather. At 5 I began taking lessons at school, but then for me it was just a gym class, I had no idea about artistic gymnastics (known for many years in my country as “Olympic gym”). I never advanced from basics, but I soon learned to love the sport and admire any skilled girl at school.I probably became a hardcore fan watching a film about Nadia Comaneci when I was about 6 years old. It was at a classmate’s house and she was herself a talented and very flexible gymnast. She had a low beam of her own! I also continued to take lessons at the club, where the last thing I remember being taught was the basics of a front somersault. Since I was little (with no internet existing) any picture of a gymnast was a treasure, let alone any brief TV coverage I could see.With the advent of Internet I heard of Andreea Raducan and began following her career, and from then onwards just began finding new gym pages, blogs, Facebook material and online videos. I also think most of the people I follow on twitter are gymnasts. Apart from Nadia and Andreea, I particularly enjoy watching videos of Oana Ban, Ponor’s beam, Andreea Munteanu, Simona Amanar, and the really artistic and elegant Ana Porgras.

Always glad with Romania’s victories, you always have a place in my heart. I love your gymnastic style, which I find unique. Congratulations and thank you for your amazing gymnastics!

Versiunea in limba română:

Iubesc gimnastica de când eram copil.

Pe la 3 ani, fratele meu mă întreba mereu cât de bine pot face un șpagat. Cam tot pe atunci, am luat prima mea lecție de gimnastică la un club local. Cred că încă mai păstrez primul meu costum de gimnastică! A fost un cadou de la bunicul meu. La 5 ani am inceput să iau lecții la școală dar pentru mine era doar o oră de gimnastică, nu știam nimic despre gimnastica artistică (pentru mult timp cunoscută la mine în țară drept “gimnastică olimpică”) Nu am depășit niciodată nivelul de incepător dar am început să iubesc acest sport și să admir orice fată cu talent de la școală.Am devenit un fan înrăit privind un film despre Nadia Comăneci când aveam 6 ani. Mă aflam acasă la o colegă care era chiar o gimnastă talentată și foarte flexibilă. Ea chiar avea și o bârnă joasă! Am continuat să iau lecții la club, ultimul lucru pe care țin minte că l-am invățat a fost saltul înainte.

De când eram mică (nu exista internet pe atunci) orice poză cu o gimnastă era o comoară, ce să mai spun de orice puteam vedea la televizor. Odată cu apariția internetului am auzit de Andreea Răducan și am început să îi urmăresc cariera. De atunci am început să caut noi pagini de gimnastică, bloguri, material pe Facebook și videoclipuri. Cred că majoritatea oamenilor pe care îi urmăresc pe twitter sunt gimnaste. În afară de Nadia și Andreea, îmi face deosebită plăcere să urmăresc videoclipuri cu Oana Ban, bârna Cătălinei Ponor, Andreea Munteanu, Simona Amânar și artistica și eleganta Ana Porgras

Mă bucur întotdeauna pentru victoriile României, veți avea mereu un loc în inima mea. Iubesc stilul gimnasticii voastre, pe care îl consider unic. Felicitări și mulțumesc pentru gimnastica minunată!!

 

Romanian Gymnastics Fans would love to hear your story! Tell us about yourself, why you love gymnastics, why you support Romanian gymnasts and why you love Romanian Gymnastics and win a Romanian Gymnastics Fans T-shirt.

Mail us your story in English, Romanian, Spanish or Italian at romanian.gymnastics.fans@gmail.com!