«

»

Romanian Gymnastics FAN OF THE MONTH – Daniel Facundo

Many thanks to all of you who have already submitted your story to romanian.gymnastics.fans@gmail.com! We will be selecting one of your stories each month and publishing it right here, both in English and Romanian.

We have selected Daniel Facundo as December´s Romanian Gymnastics FAN OF THE MONTH. Daniel will also receive a Romanian Gymnastics Fans t-shirt.

 

 

Here is his story:

English version:

I started watching gymnastics with Athens 2004 (I was 9 at that time), I didn’t have any idea of anything. The only thing I knew was that Daiane dos Santos (I’m Brazilian) had a chance to medal. They only showed the floor final on TV and I only cheered for Daiane, but Cata was stunning at these Olympics. The commentators actually said she was the best gymnast in the competition!

I then watched the entire 2005 World Championships, but I still didn’t know much about gymnastics. What I did know was that Catalina and Daiane would be there too. I saw Catalina as a big gymnast, a ”queen”. My heart broke twice: Cata did not take gold and Daiane fell and finished in 7th place on floor. But I was happy to see Catalina again, she seemed so different from 2004…

As I was reading a Brazilian newsparer, I saw a small article about a scandal involving Catalina – she had been found in a club with Florica (I hope I’m not wrong) – which also mentioned that Octavian Bellu had left the team (I didn’t know who he was back then).

2006: I’m choking to find out that Catalina had gone into retirement. The news highlighted that she had finished her carrer on key, winning the European Gold. I was happy she had finished well after the 2005 scandal. At that Worlds, I discovered Izbasa of the Romanians, a high and blonde gymnast.

In 2007, I saw Stela for the first time at the Ghent World Cup where she defeated Daiane on floor. I didn’t like that but I liked her lines, another talent from Romania! Just before Worlds, I heard about Catalina’s comeback. I was really impressed with her at Worlds, a big score on beam!! Steliana also impressed me with her first place in the all-around qualification. The team Final and the all-around went well for Romania, but the event finals were not so good for Cata and Izbasa. And at the end of year, Catalina retired again…

In 2008, I already knew more about the Romanians and liked them more and more too. At the 2008 Euros (this was the first time at I ever saw the Europeans!) I was really impressed with and happy for the Romanian results. I discovered and liked Gabi Dragoi and Tamirjan. And Izbasa looked amazing on floor, but she already was my #1.

At the Olympic Games, I saw a few of the Romanians in the team final and all-around, but I remember Izbasa on floor. It was a cold morning that gives you the jitters (I love this sensation) and Izbasa would be the LAST to enter the competition, the wait was terrible. After Daiane missed, my hopes died. Cheng Fei fell… Nastia showed her elegance… it seemed that Shawn would win. But then Izbasa came in, I was so nervous by this time… With each pass I was impressed, she hit all passes, no wobble and no steps. She only needed to HIT the triple. and WOW… STUNNING. No words.

I watched the Worlds again in 2009. I wondered why Izbasa wasn´t there and only after Worlds I discovered her injury. The first time I saw Ana Porgras, I was totally mesmerized with her beauty. I wasn´t sad about her making mistakes but I wasn´t happy either. Even my father, who doesn´t really like gymnastics, said that she had a big future ahead of her. I remember that another channel was showing Formula 1 and I had to battle it out with him to watch gymnastics. After this World Championship I started to follow gymnastics more, follow the news about Ana and her team mates.

Ana Porgras made me love Romanian Gymnastics even more by 2010.

Versiunea in limba română:

Am inceput să urmăresc gimnastica odată cu Atena 2004 (aveam 9 ani pe atunci) și nu știam mai nimic despre gimnastică. Singurul lucru pe care îl știam era că Daiane Dos Santos (sunt din Brazilia) avea șanse să câștige o medalie. Se televiza doar finala de la sol unde o urmăream pe Daiane, dar Cătălina a fost minunată a această Olimpiadă. Comentatorii chiar au spus că ea era cea mai bună gimnastă din competiție!

Am urmărit apoi în intregime Campionatul Mondial din 2005, dar tot nu știam foarte multe despre gimnastică. Ceea ce știam era Daiane și Cătălina vor fi și ele acolo. Vedeam în Cătălina o gimnastă mare, ”o regină”. Inima mea a plâns de două ori: Cătă nu a câștigat aurul și Daiane a căzut și a terminat pe locul 7 în finala de la sol. Dar eram fericit să o văd din nou pe Cătălina, părea foarte diferită față de 2004…

În timp ce citeam un ziar brazilian, am văzut un articol despre un scandal în care era implicată Cătălina – a fost văzută intr-un club împreună cu Florica (sper că nu greșesc) – care menționa și faptul că Octavian Bellu părăsise echipa (pe atunci nu știam cine este).

2006: îmi pare rău să aflu despre retragerea Cătălinei. Știrea sublinia faptul că își terminase cariera in mod strălucitor, câștigănd aurul la Campionatele Europene. Eram fericit că terminase cu bine, după scandalul din 2005. La Campionatele Mondiale am descoperit-o pe Izbașa, o gimnastă înaltă și blondă.

Am văzut-o pe Stela pentru prima dată în 2007 la Cupa Mondială de la Ghent unde a câștigat in fața Daianei la sol. Nu mi-a plăcut asta dar Stela era un alt talent românesc! Chiar înainte de Mondiale am aflat despre revenirea Cătălinei. A fost impresionantă la Campionatele Mondiale, cu o notă foarte mare la bârnă!! Steliana a fost și ea impresionantă, clasându-se prima in calificările la individual compus. Finala pe echipe și cea de la individual compus au mers bine pentru România, dar finalele pe aparate nu au mers la fel pentru Cătălina și Izbașa. La sfârșitul anului, Cătălina s-a retras din nou.

În 2008 deja știam mai multe despre gimnastele românce și îmi plăceau din ce in ce mai mult. La Europenele din 2008 (prima dată când am urmărit un Campionat European!). Am fost impresionat și fericit pentru rezultatele obținute de România. Le-am descoperit și mi-au plăcut Gabi Drăgoi și Tămârjan. Și Izbașa a fost minunată la sol, dar era deja numărul 1 pentru mine.

La Jocurile Olimpice, le-am urmărit pe românce in finala pe echipe și la individual compus, dar îmi amintesc de Izbașa la sol. Era o dimineață rece care îți dă fiori (îmi place senzația asta) și Izbașa urma să intre în competiție ULTIMA, așteptarea era îngrozitoare. După ce Daiane a ratat, speranțele mele s-au năruit. Cheng Fei a căzut….Nastia a arătat cât de elegantă este….părea ca Shawn o să câștige. Dar atunci Izbașa a intrat in competiție, aveam atât de multe emoții deja…Ne impresiona cu fiecare diagonală, le-a reușit pe toate, fără ezitări și pași. Trebuia să execute corect și triplul șurub și WOW….IMPRESIONANT. Fără cuvinte.

Am urmărit din nou Campionatele Mondiale, în 2009. Mă intrebam de ce Izbașa nu era acolo și am aflat după Mondiale că era accidentată. Prima dată cănd am vazut-o pe Ana Porgras, am fost impresionat de frumusețea ei. Nu mi-a părut rău că a făcut greșeli, dar nici nu mi-a părut bine. Chiar și tatăl meu, căruia nu prea îi place gimnastica, a spus că va avea un viitor frumos. Îmi amintesc că pe alt canal se transmitea Formula 1 și a trebuit să mă lupt să văd gimnastica. După acest Campionat Mondial am început să urmăresc gimnastica din ce în ce mai mult, să urmăresc știrile despre Ana și colegele ei.

Ana Porgras m-a făcut să iubesc gimnastica românească și mai mult în 2010.

 

Romanian Gymnastics Fans would love to hear your story! Tell us about yourself, why you love gymnastics, why you support Romanian gymnasts and why you love Romanian Gymnastics and win a Romanian Gymnastics Fans T-shirt.

Mail us your story in English, Romanian, Spanish or Italian at romanian.gymnastics.fans@gmail.com!