«

»

Romanian Gymnastics Fan of the Month: Serena Powell

Thanks a lot to all of you who have already submitted your story to romanian.gymnastics.fans@gmail.com! We will be selecting one of your stories each month and publishing it right here, both in English and Romanian. To start this off, we have selected SERENA POWELL as this month´s Romanian Gymnastics FAN OF THE MONTH. Thank you Serena for supporting Romanian Gymnastics so much!

 

Here is her story:

 English version:

“My story starts 30 years ago in New Zealand where I am originally from. I was watching the 1980 Olympic Games with my Mum and we were watching gymnastics.  A gymnast named Nadia was impressive and was amazing me with her skill and perfection.  Balance beam was my favorite apparatus as I had started doing gymnastics and when she won the gold medal I said to my mum I will be the next Nadia Comăneci.  (Fat chance by the way……) I was a gymnast for 13-14 years and was fascinated that every time the Olympic Games were on, the best gymnast in my eyes was ALWAYS a Romanian: 1984 – Kati Szabo, 1988 – Daniela Silivaș, 1992 – Lavinia Miloșovici, 1996 – Simona Amânar, 2000 Andreea Răducan, 2004 – Catălina Ponor, 2008 – Steliana Nistor and so on.  That love continues until this day and next year my favorite gymnast will no doubt be a Romanian (I struggle with who I love the most so I decided I love ALL of them).

I support and love the Romanians because they show the rest of the world what beauty, elegance and power mean.

They show the rest of the world that hard work means sacrifice but with that comes reward. They fight for the top of the podium, they are loyal, brave, strong and they have the utmost respect for not only themselves and their team mates, but for the rest of the teams they compete against. Their sportsmanship is ALWAYS their reputation, you will never see Romania having tantrums and diva moments because someone else wins.  They are the perfect role models of class and citizenship.  Although they have struggled lately with originality and uniqueness, they had some unique skills that made them stand out and I hope for this to be returned back to Romania.  Hearing that they work on such a tight funding budget to stay in the gymnastics program makes me respect them more and more. They are wonderful and I can not wait to meet them next year at the 2012 European Championships.”

 Versiunea in limba română:

“Povestea mea începea acum 30 de ani în Noua Zeelandă, țara de unde sunt. Priveam Jocurile Olimpice din 1980 cu mama si ne uitam la gimnastică. O gimnastă numită Nadia era impresionantă si mă uimea prin calitățile ei si prin perfecțiune. Aparatul meu favorit era bârna – și eu incepusem să practic gimnastica – și cînd ea a câștigat medalia de aur i-am spus mamei că eu voi fi următoarea Nadia Comăneci (foarte improbabil, oricum….). Am practicat gimnastica timp de 13-14 ani si eram fascinată de faptul că, pentru mine, cea mai bună gimnastă la fiecare Olimpiadă era ÎNTOTDEAUNA o româncă: 1984 – Kati Szabo, 1988 – Daniela Silivaș, 1992 – Lavinia Miloșovici, 1996 – Simona Amânar, 2000 Andreea Răducan, 2004 – Catălina Ponor, 2008 – Steliana Nistor și așa mai departe.  Această iubire continuă și in ziua de azi si sunt sigură ca la anul tot o gimnastă din România va fi favorita mea – nu am putut sa mă decid cine anume, asa că le iubesc pe TOATE.

Susțin si iubesc România pentru ca arată lumii ce inseamnă frumusețea, eleganța si puterea.

Le arată că munca este sacrificiu, dar cu ea vine și recompensa. Se luptă pentru locul 1 pe podium, dau dovadă de loialitate, curaj, putere de muncă si respect, nu doar pentru colegele lor de echipă, cât și pentru restul echipelor împotriva cărora concurează. Sportivitatea face parte ÎNTOTDEAUNA din reputația lor, nu vei vedea niciodată o gimnastă româncă intr-un acces de furie sau comportându-se ca o divă pentru că a câștigat altcineva. Sunt exemple perfecte de distincție si spirit social. Deși în ultima vreme au avut ceva probleme la capitolul originalitate, in trecut au avut elemente unice care le ajutau sa iasă in evidență și sper ca asta să revină in sânul echipei. Faptul ca lucrează cu un buget bine ajustat mă face să le respect din ce în ce mai mult. Sunt minunate si abia aștept sa le cunosc la Campionatul European din 2012.

 

Romanian Gymnastics Fans would love to hear your story! Tell us about yourself, why you love gymnastics, why you support Romanian gymnasts and why you love Romanian Gymnastics.

Mail us your story in English, Romanian, Spanish or Italian at romanian.gymnastics.fans@gmail.com!